PŁATNOŚĆ BLIK

PŁATNOŚĆ BLIK

Płatność BLIK

PŁATNOŚĆ BLIK

Co warto wiedzieć o płatnościach BLIK?

BLIK to polski system płatności mobilnych, który wprowadzono na rynek kilka lat temu. Szybko zrewolucjonizował rynek usług finansowych, zdobywając zwolenników przede wszystkim wśród młodszych osób. Na czym dokładnie polegają? I czy są w pełni bezpieczne? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Kto może korzystać z BLIK?

BLIK to mobilny standard płatności stworzony na mocy porozumień zawartych przez kilka dużych banków komercyjnych. Płatności są obsługiwane przez Krajową Izbę Rozliczeniową i spełniają Polski Standard Płatności.

Obecnie ten sposób płatności obsługiwany jest przez: Alior Bank, mBank, PKO Bank Polski, Millenium Bank, ING Bank Śląski, T-Mobile Usługi Finansowe, Orange Finanse, Getin Bank, Bank Zachodni WBK.

Z BLIK mogą korzystać osoby, które są klientami banków obsługujących ten system i posiadają na swoim telefonie specjalną aplikację. Aplikacje udostępniane są przez banki podczas zakładania konta.

Płatności BLIK - banki uczestniczące w systemie

Gdzie można płacić BLIK-iem?

Płatności mobilne pozwalają wygodnie płacić za zakupy w wielu placówkach handlowych. Ten sposób zapłaty za zakupy obsługiwany jest w terminalach POS, które sklepy na co dzień wykorzystują do obsługi kart płatniczych.
BLIK można wykorzystać również w sklepach internetowych, parkomatach i automatach (np. do zakupu biletów). Wiele osób wykorzystuje aplikację na swoim smartfonie do wypłaty pieniędzy z bankomatu (bardzo wygodne rozwiązanie, gdy zapomnimy karty lub portfela).
Rzadziej klienci za pomocą aplikacji BLIK robią przelewy (na inny telefon) czy generują czeki.

Jak to działa?

Pierwszym krokiem jest wygenerowanie specjalnego kodu. Każdy kod składa się z cyfr od 0 do 9 i jest ich unikalną kombinacją. Aby go uzyskać, wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej dostarczonej przez bank i przejść do zakładki „BLIK”.
Warto jedynie pamiętać, że unikalny kod ważny jest tylko 2 minuty. W tym czasie należy go wprowadzić w terminalu POS, bankomacie czy automacie. W sklepach internetowych najczęściej przygotowane są dobrze widoczne okienka na kod BLIK. Gdy nie zdążymy wprowadzić kodu, możemy wygenerować nowy.

Wpisany kod trafia do Polskiego Standardu Płatności, gdzie jest weryfikowany. Następnie informacja o jego autoryzacji trafia do banku. Bank zatwierdza transakcję i przekazuje ponownie do Polskiego Standardu Płatności, który informuje o autoryzacji punkt dokonujący transakcji. Cała procedura jest automatyczna i zwykle trwa od kilku do kilkunastu sekund.

Bezpieczeństwo transakcji można zwiększyć wprowadzając blokadę na wyższe transakcje (standardowo przy płatnościach powyżej 50 zł dodatkowo potrzebny jest PIN do karty).

Jakie rachunki umożliwiają płatności BLIK-iem? Sprawdź ranking bezpłatnych kont bankowych.